ففول برست فیدینگ ، مکمل تغذیه ای است که در دوران شیردهی توسط پزشک  و احتمالاً در طول ویزیت قبل از زایمان یا معاینه شش هفته ای برای شما تجویز می گردد . فورمولاسیون مکمل ففول برست فیدینگ به گونه ای طراحی گردیده است که تمامی مواد مغذی ضروری همانند ویتامین ها و آهن را به صورت روزانه به اندازه احتیاج بدن مادر، تامین نماید .

ففول برست فیدینگ در تامین ویتامین های مورد نیاز بدن مادر که از طریق شیردهی به نوزاد از دست می رود کمک کرده و به تامین انرژی مادر کمک نموده و ویتامین های مورد نیاز بدن مادر را جایگزین می نماید . مادران در دوران شیردهی ، به دلیل تغذیه فرزند دلبند خود بیشتر از قبل در معرض کمبود ویتامین ها و از دست دادن انرژی هستند و از این رو ، مکمل ففول برست فیدینگ ، گزینه ای مناسب برای تامین انرژی و مواد مغذی از دست رفته هستند .

مشخصات مکمل ففول برست فیدینگ :

این محصول با تامین میزان کافی و استاندارد ریز مغذی های ضروری یعنی آن دسته از ویتامین ها و مواد معدنی  که نقشی مهم و اساسی در ایجاد و حفظ سلامت مادر در دوران شیردهی و در نتیجه تولید شیر با کیفیت دارند ، به سپری نمودن مطمئن و بی خطر این دوره بسیار مهم و ارزشمند و تاثیرگذار در زندگی مادر و نوزاد یاری می رساند .

با نگاهی به جدول اجزاء تشکیل دهنده این فرآورده  می توان دریافت که نوع و مقادیر اجزای تشکیل دهنده به دقت و بر اساس میزان نیاز بدن مادران در دوران شیردهی و مجاز بودن میزان مصرف بر مبنای منابع معتبر تعیین شده است .

فولات

میزان نیاز بدن مادر به فولیک اسید، که نقشی بسیار اساسی در تشکیل و رشد اندام ها و دستگاههای بدن جنین و در ادامه در دوران نوزادی دارد، روزانه 800 میکروگرم می باشد. این میزان نیاز روزانه به صورت همزمان از طریق دو جزء فولیک اسید و یک ترکیب منحصربه فرد به نام  Quatrefolic تامین می شود .

ویتامین

ویتامین A یکی از مواد ضروری و اساسی دخیل در روند رشد و تکوین انسان در دوران نوزادی و کودکی و حفظ سلامت اندامهای مختلف در بزرگسالی و سالمندی می باشد و شیر مادر، در نوزادانی که تا شش ماهگی تنها از شیر مادر تغذیه می کنند، به عنوان مهمترین منبع تامین ویتامین A می باشد. مصرف میزان توصیه شده از این فرآورده(روزی 2 عدد) تامین کامل نیاز روزانه مادران شیرده را تضمین میکند .     

ویتامین د3 :

ویتامین D3 یکی از مواد ضروری و اساسی دخیل در روند شکل گیری و عملکرد صحیح سیستم ایمنی بوده و همچین به دلیل نقشی که در جذب کلسیم دارد تاثیر مستقیم و اثبات شده در سلامت استخوان ها دارد. در نتیجه فراهم بودن این عامل به میزان کافی در دوران نوزادی و کودکی به منظور برخورداری از سیستم ایمنی و ساختار اسکلتی سالم موثر و ضرروی می باشد و شیر مادر، در نوزادانی که تا شش ماهگی تنها از شیر مادر تغذیه می کنند، به عنوان مهمترین منبع تامین ویتامین D3 می باشد. از طرفی با توجه به نیاز افزایش یافته بدن مادران شیر ده به جذب و استفاده از کلسیم به هدف تولید شیر مورد نیاز تغذیه نوزاد، تامین مقدار کافی این عنصر در کنار دریافت کلسیم به میزان مناسب بسیار ضروری است. مصرف میزان توصیه شده از این فرآورده(روزی 2 عدد) تامین کامل نیاز روزانه مادران شیرده و نوزادان شان را تضمین میکند .     

ویتامین های گروه ب :

نقش و تاثیر ویتامین های این گروه در ایجاد، تکثیر و عملکرد طبیعی تقریبا تمام سلولهای بدن به اثبات رسیده است. این فراورده با دربرداشتن ویتامین های اصلی و ضروری این خانواده شامل ویتامین B1،B2 ،B3 ،B5 ،B6 ،B9  و B12 ،که اثرات آنها در شکل گیری و حفظ سلامت سلولها به اثبات رسیده ، در مقادیر مورد نیاز در دوران شیردهی به تامین مناسب و کامل این گروه یاری می رساند . 

کلسیم

سرعت رشد و افزایش اندازه و حجم توده بدنی نوزاد بسیار بالاست و بزرگ شدن اندازه استخوانها از مهمترین دلایل این تغییر حجم و اندازه توده بدنی به شمار می رود. پر واضح است که با توجه به این که درصد قابل توجهی از توده استخوان از کلسیم تشکیل شده، پس در نتیجه  طبیعتا تغذیه نوزدان با شیر باید به صورت عمده این نیاز بدن آنها را پاسخ دهد. به همین دلیل شیر حاوی درصد بالای کلسیم بوده و همچنین تامین نیاز بدن مادران به کلسیم به میزان کافی در دوران شیردهی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد. میزان کلسیم درنظر گرفته شده در مقدار مصرفی پیشنهادی روازنه، در کنار رژیم غذایی قادر به تامین مورد نیاز مادران در دوران شیردهی می باشد. 

ید

در دسترس بودن این ماده مهم به میزان کافی برای عملکرد طبیعی غده تیروئید و تولید هورمونهای تیروئید مدتهاست به عنوان یک واقعیت فیزیولوژیک بدن انسان به اثبات رسیده و پذیرفته شده است  و نوزادان نیز نه تنها از این موضوع مستثنی نیستند که با توجه به سرعت رشد بالا، کارکرد درست و طبیعی تیروئید و هورمونهای تیروئیدی از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل ید به عنوان یکی از اجزای طبیعی در شیر مادر یافت می شود. میزان نیاز روزانه نوزاد کامل 15 میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن و میزان نیاز نوزادان نارس دو برابر این مقدار یعنی 30 میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می باشد. به نظر میرسد با تامین نیاز روازنه بدن مادران شیرده به ید به نحوی که منجر به ایجاد غلطت 100 تا 200 میکروگرم/ لیتر در شیر شود، نیاز روزانه نوزادان هم به طور کامل تامین خواهد شد. همچنین بر اساس مطالعات انجام شده، به نظر میرسد تامین میزان ید مورد نیاز مادران و انتقال ید از طریق شیر به نوزاد موثرتر از تامین میزان نیاز نوزادان به صورت مستقیم می باشد .

پودر دانه رازیانه 

عصاره خار مریم (سیلیمارین)

رازیانه و خار مریم دو گیاهی هستند که بنا به مطالب مندرج در منابع طب مکمل و جایگزین و همچنین برخی مطالعات انجام شده، اثر افزاینده شیر داشته اند. از این رو در کنار ریز مغذی های نام برده، قرار گرفته اند تا با مصرف مداوم و بروز اثر مذکور، سبب افزایش ترشح شیر و تامین غذای اصلی نوزاد به میزان کافی شوند. همچنین اثر انتی اکسیدانی سیلیمارین به عنوان ماده موثره خار مریم به بهبود سلامت سلولی بدن مادر به طور کلی و سلوهای پستانی تولید کننده شیر که، در شرایط جدید به شدت در حال فعالیت هستند، به صورت ویژه کمک می کند.  

اسید چرب DHA

DHA از جمله اسید های چرب ضروری مورد نیاز سلولهای مختلف به ویژه سلولهای عصبی، عضلانی و قلبی می باشد. این ماده علاوه بر استفاده به عنوان انرژی زا، به عنوان پایه برای تولید ترکیبات زیستی بیشماری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.  در نتیجه با توجه به رشدو تکثیر سریع سلولهای بدن نوزادان، نیاز به فراهم بودن این ماده به میزان کافی ازاهمیت بالایی برخوردار است. همچنین لازم به ذکر است دریافت از طریق تغذیه اصلی ترین راه دریافت این عنصر مغذی می باشد. طبیعتا شیر مادر تنها منبع غذایی نوزدانی است که تا 6 ماهگی فقط از شیر مادر تغذیه می کنند. شیر مادر در نوزدانی که از شیر خشک و شیر مادر تغذیه می کنند نیز منبع مهمی برای تامین این ماده مغذی محسوب می شود. این فرآورده با داشتن میزان کافی از DHA، نیاز به دریافت این عنصر مغذی را برطرف می کند .

این فرآورده ( ففول برست فیدینگ ) به عنوان مکمل رژیم غذایی هم در صورت تجویز پزشک در نسخه و هم بدون نسخه و با دریافت مشاوره از داروساز (OTC) در تمام داروخانه های سراسر کشور قابل تهیه و موجود می باشد  .

هشدار : در دوران بارداری و شیردهی با مشورت پزشک و داروساز مصرف شود . اگر تحت مراقبت هستید و بیماری ضمینه ای دارید یا از پزشک خود دارو دریافت می کنید ، قبل از مصرف “ ففول برست فیدینگ ” با پزشک و داروساز خود مشورت کنید . این محصول دور از دسترس کودکان قرار دهید . با آب کافی میل شود و مصرف بیشتر از دوز اعلام شده توصیه نمیشود . 

8.7/10