http://www.fefol.ir/assets/img/4c541159-9335-4826-93f3-467a7e7b6e71.jpg

انواع كم خونی

عارضه كم خونی زمانی بروز می  كند كه خون فاقد هموگلوبین كافی باشد .هموگلوبین در حمل اكسیژن از ریه ها به تمام اندام های بدن، به گلبول های قرمز خون كمك می  كند.  كم خونی انواع مختلفی دارد كه هر كدام به دلایل مختلفی بروز می  كنند كه به اختصار در ذیل معرفی شده اند:

(IDA): كم خونی ناشی از فقر آهن 1-

این نوع كم خونی از شایع ترین انواع این بیماری است.  فقر آهن زمانی بروز می  كند كه بدن فاقد آهن كافی است .بدن برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد .این حالت معمولاً در اثر از دست دادن خون، به دلیل مشكلاتی همچون عادت ماهانه طولانی و سنگین، زخم های داخلی، پولیپ های روده یا سرطان روده بروز می  كند .همچنین، رژیم غذایی فاقد آهن كافی می  تواند منجر به بروز این حالت شود. در بارداری نیز عدم وجود آهن كافی برای مادر و جنین موجب كم خونی از نوع فقر آهن می  شود .بدن می  تواند با مصرف  ،  سبزی های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری ،  ماهی، زرده تخم مرغ ، مواد غذایی مانند گوشت قرمز، جگر، قلوه اسفناج و حبوبات ؛ مثل عدس و لوبیا، هم چنین میوه های خشك  (برگه ها )به خصوص برگه زرد آلو و دانه های روغنی.آهن مورد نیاز خود را به دست آورد. 

: كم خونی مگالوبلاستیك یا فقر ویتامین 2-

http://www.fefol.ir/assets/img/img19.jpg

این نوع كم خونی معمولاً در اثر كمبود فولیك اسید یا ویتامین  بروز می B12  كند .این ویتامین ها در سالم نگه داشتن خون یا سیستم عصبی به بدن كمك می  كنند .در این نوع كم خونی، بدن گلبول های قرمز خونی تولید می  كند كه نمی  توانند اكسیژن را به خوبی تحویل دهند. قرص های اسید فولیك می  توانند این نوع كم خونی را درمان كنند .فولیك اسید را همچنین می  توان از مصرف دانه ها و حبوبات، مركبات و آب میوه ها، سبوس گندم و سایر غلات، سبزیجات برگ سبز تیره، گوشت طیور و جگر به دست آورد. گاهی اوقات ممكن است متخصص نتواند تشخیص دهد كه علت این بیماری، كمبود ویتامین   است .این حالت معمولاً در B12 افراد مبتلا به كم خونی وخیم بروز می  كند كه در حقیقت نوعی بیماری خود ایمنی است .عدم دریافت ویتامین  كافی می B12 تواند موجب كرختی و بی  حسی دست ها و پاها، مشكلات در راه رفتن، از دست دادن حافظه و مشكلات بینایی شود .نوع درمان بستگی به عامل مولد بیماری دارد، اما به هر حال مصرف ویتامین   . ضروری است B12 

بیماری3- های نهفته:

اگر در خانواده ای سابقه بیماری خونی وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به آن در افراد دیگر نیز افزایش می  یابد .یكی از امراض خونی ارثی، كم خونی از نوع گلبول های داسی شكل است. در این نوع، به جای تولید گلبول های قرمز طبیعی كه به راحتی درون رگ های خونی حركت می  كنند، گلبول های داسی شكلی ساخته می شوند كه حركت سختی داشته و دارای لبه های خمیده هستند .این گلبول ها نمی  توانند در رگ های خونی ظریف به آسانی حركت كنند و در نتیجه مسیر رسیدن خون به اعضای بدن را مسدود می  كنند .بدن گلبول های قرمز داسی شكل را نابود می  كند، اما نمی  تواند با سرعت كافی انواع طبیعی و سالم جدید را تولید كند .این امر موجب بروز كم خونی می  شود. نوع دیگری از كم خونی ارثی، تالاسمی است .تالاسمی زمانی بروز می  كند كه بدن ژن های ویژه ای را از دست می  دهد و یا ژن های غیر طبیعی از والدین به كودك ارث می  رسد كه در نحوه تولید هموگلوبین، تأثیر منفی می  گذارند

: كم خونی آپلاستیك 5-

نوع نادری از كم خونی است و زمانی بروز می  كند كه بدن به اندازه كافی گلبول قرمز تولید نمی  كند .از آنجا كه این امر بر گلبول های سفید نیز تأثیر می  گذارد، خطر عفونت ها و خونریزی های غیر قابل توقف افزایش می یابد .این حالت، دلایل مختلفی دارد كه عبارتند از: الف- روش های درمانی سرطان ها (پرتو درمانی و شیمی درمانی) ب- قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی (مانند مواد مورد استفاده در برخی حشره  كش ها، رنگ و پاك كننده ها و شوینده های خانگی پ ـ برخی داروها (مانند داروهای مخصوص درمان روماتیسم مفصلی) ت- بیماری های خود ایمنی (مانند لوپوس) ث - عفونت های ویروسی كه بر تراكم استخوانی تأثیر می  گذارند. 

نظرات

ارسال یک نظر